Pracodawcy pełniący samodzielnie zadania służby BHP w swojej firmie przed podjęciem wykonywania tych zadań odbywają szkolenie przeprowadzone w formie kursu lub seminarium według programu opracowanego na podstawie ramowego programu określonego w części III załącznika nr 1 do rozporządzenia szkoleniowego (§ 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy; Dz.U. nr 180, poz. 1860 ze zm.; dalej: rozporządzenie). A zatem szkolenie dla pracodawców wykonujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli zaś pracodawca nie odbywał takiego szkolenia, był bowiem z niego zwolniony, a więc spełnia wymagania kwalifikacyjne dla służby BHP określone w przepisach dotyczących służby bhp, również może prowadzić szkolenia okresowe pracowników swojej firmy.
Prowadzenie szkoleń okresowych nie należy do zakresu zadań służby BHP (§ 2 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r. nr 109, poz. 704 ze zm.). Każdy pracodawca, w tym również pracodawca uprawniony do wykonywania zadań służby BHP w swojej firmie, po ukończeniu szkolenia dla pracodawców wykonujących zadania służby BHP może organizować i prowadzić szkolenia okresowe dla swoich pracowników. Musi jednak zapewnić:
programy poszczególnych rodzajów szkolenia,
programy szkolenia instruktorów w zakresie metod prowadzenia instruktażu,
wykładowców oraz instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne zapewniające właściwą realizację programów szkolenia,
odpowiednie warunki lokalowe do prowadzenia działalności szkoleniowej,
wyposażenie dydaktyczne,
właściwy przebieg szkolenia,
prowadzenie dokumentacji w postaci programów szkolenia, dzienników zajęć, protokołów przebiegu egzaminów i rejestru wydanych zaświadczeń (§ 5 rozporządzenia).
Trzeba zwrócić jednak uwagę na pewne dodatkowe wymagania stawiane prowadzącym szkolenia bhp w zakresie zagadnień tematyki:
pierwszej pomocy i
ppoż.
pracodawca,
pracownik służby BHP,
instruktor jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie BHP,
17 komentarze:
Hmmm. temat budzacy sprzeczne opinie.. a tu widze bardzo jednostronne podejscie ;) ..bo dlaczego niby specjalne oprawnienie w zakresie ppoz, czy pp!? Jakie przepisy o tym mowia!? ;)
nawet nie wiedziałam, że jest taka możliwość
Ja również nie wiedziałem.
Artykuł rzeczywiście pomocny, niektórzy mają problem z określeniem tego czy pracodawca w swojej firmie może wykonać takie szkolenie. Według mnie zarówno szkolenia BHP, jak i dodatkowe szkolenia są potrzebne w każdej firmie, tak aby pracowała efektywniej i skuteczniej.
Dobry wpis. Dobrze przeszkolony pracownik to efektywny pracownik. Dobrze jak pracodawca szkoli bo wie czego wymaga od pracownika. Dodatkowo warto też mieć odpowiednio przygotowaną salę komputerową. Daje to możliwość przedstawienia prezentacji. Jak pracowniki widzi profesjonalne podejście pracodawcy do szkolenia to również sam bardziej się angażuje.
jestem pracodawcą, posiadam : ,,Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego dla pracodawców". Czy mogę prowadzić szkolenie okresowe dla mojego pracownika ?
Bardzo pouczający post i dla mnie jak dla wielu innych osób ważny
Ja też od kilku lat przeprowadzam szkolenia dla swoich pracowników. Trafiłam na świetne szkolenia dla firm i postanowiłam zdobyć odpowiednie zaświadczenia oraz wiedzę. Pracownicy są bardziej zaangażowani widząc, moje profesjonalne podejście.
Mój czas zajmują głównie szkolenia, a Warszawa to miasto, w którym obecnie mieszkam. Uważam, że bycie pracodawcą i szkoleniowcem w jednym nie jest dobrym zestawem. Lepiej mieć osobę, która zawodowo się tym zajmuje i nie mieszać swoich obowiązków ze szkoleniem pracowników. Raz byłam świadkiem przepracowania przez mojego pracodawcę, który prowadził równocześnie takie szkolenia i nie skończyło się to dobrze, dlatego lepiej jest mieć więcej personelu i odciążyć siebie, jako pracodawcę, od odpowiedzialności i obowiązku prowadzenia szkoleń, bo jak wiemy, praca z grupą i ogólnie planowanie i realizacja szkoleń to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesów w rozwoju bloga ;)
Pracodawca jeśli ma odpowiednie uprawnienia może samodzielnie przeprowadzić takie szkolenie z zakresu bhp i ppoż. Oczywiście lepiej skorzystać z usług https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz gdzie będziemy mieli pewność zaawansowanego szkolenia wraz z bardzo potężna dawką wiedzy w tym obszarze.
Słyszeliście o www.qualityguide.pl. Prowadzą bardzo dobre szkolenia prawnicze.
Jak myślisz, warto zainteresować się audytem ppoż? Właśnie natrafiłem na ofertę https://www.seka.pl/uslugi/uslugi-bhp-i-ppoz/audyt-z-zakresu-ppoz/ i zastanawiam się nad tym, czy jest to dobra opcja. Gdyby znalazły się jakieś nieprawidłowości, to zawsze można je naprawić.
Niestety nie podpowiem, bo nie mam odpowiedniej wiedzy, ale jeśli chodzi o kursy to zazwyczaj korzysta się po prostu z firm zewnętrznych i taką jedną z lepszych jest http://kursyzawodowe.pl/szkolenia/bialystok która oferuje fajne szkolenia.
Co do szkoleń dla pracowników to polecam odwiedzić stronę Edunet Poland . W naszej firmie często takie szkolenia są przeprowadzane, w systemie jedno bądź dwudniowym. To centrum kształcenia ma w ofercie ciekawe szkolenia dla firm z różnych branż.
Myślę, że najważniejszą kwestią jest przede wszystkim przeszkolenie pracowników z zasad BHP i jak najbardziej warto to robić regularnie. Zdecydowanie polecam także przeczytanie artykułu https://znaki-bhp.pl/znaki-bhp-norma-iso-7010 gdyż znajomość znaków BHP może się każdemu przydać.
Takie szkolenia trzeba dopasować do konkretnego zespołu, nie ma możliwości aby pracodawca wiedział jak prawidłowo szkolić pracowników w każdej kwestii. Do szkoleń z zakresu BHP trzeba posiadać odpowiednie kwalifikacje na przykład. Warto zastanowić się nad takimi programami szkoleniowymi jakie oferuje Impact, na przykład w zakresie zarządzania pracownikami wykonującymi obowiązki w trybie pracy zdalnej.
Prześlij komentarz