Umowa na czas określony

czwartek, 29 lipca 2010

Należy do umów terminowych. Nie określono nigdzie maksymalnego czasu trwania umowy na czas określony. Akcesja Polski do Unii Europejskiej wymusiła na prawodawcy zmiany w przepisach dotyczących umów na czas określony. Obecnie zawarcie trzeciej z kolei umowy na czas określony jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony, o ile między poszczególnymi umowami nie wystąpiła większa niż miesięczna przerwa. Regulacja została wprowadzona w celu ominięcia nadużyć, polegających na unikaniu zawierania umów na czas nieokreślony. Art. 251 k.p nie dotyczy jednakże umów na zastępstwo oraz umów zawartych w celu wykonywania pracy dorywczej czy sezonowej.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dobrze wiedzieć i znać tą definicję. Zauważyłam, że częste praktyki z umowami na czas określony są uskuteczniane w korporacjach albo względem starszych osób, którzy stracili pracę, ale potrzebują jeszcze trochę, aby dorobić się do wieku emerytalnego. To jest niedorzeczne, a lepiej, jak uważają, że mogą zwolnić tego typu osoby, gdy już którąś z kolei mają umowę na czas określony, bo przecież to takie wygodne. W każdym razie mam nadzieję, że takie praktyki zostaną ukrócone, a może w uświadamianiu będą pomocne szkolenia. Warszawa to dobre miejsce na ich realizację :)

Katarzyna pisze...

Umowa na czas określony pozwala pracodawcy sprawdzić jak dana osoba radzi sobie na stanowisku, czy wywiązuje się ze swoich obowiązków zawodowych jak należy. Już w dużym stopniu podczas rekrutacji można ocenić czy taka osoba sprawdzi się w pracy, pomóc w tym może narzędzie od https://extended.tools/.

Prześlij komentarz

Copyright © 2010 Leksykon pracodawcy | Free Blogger Templates by Splashy Templates | Layout by Atomic Website Templates